17 PAŹ 2016

"Trzy Świnki" - Teatr "Dzieci Zagłębia" w Będzinie

17.10. 2016 roku dzieci z grupy Biedronki i Motylki pojechały na do Teatru „Dzieci Zagłębia”  w Będzinie na przedstawienie teatralne pt „Trzy świnki”. Spektakl bazuje na znanej i bardzo lubianej opowieści, pochodzącej ze zbioru baśni braci Grimm. Tytułowe Świnki chorują na … nudę. Nie chcą się bawić z innymi, nie zamierzają także budować domu, ani porządkować podwórka, choć zima tuż, tuż…. Pozostałe zwierzęta wpadają na pewien pomysł. Świnki trzeba przestraszyć ! Obmyślają chytry plan. Owca przebiera się za wilka, a Krowa za smoka. Czy plan się powiedzie? Czy Świnki pokonają lenistwo i przestaną się wreszcie nudzić?Edukacja teatralna powinna być integralną częścią wychowania dzieci we współczesnym świecie. Pozwala ona wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki, a także pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną każdego dziecka.

„Teatr jest dyscypliną sztuki przygotowującą  widza do pracy intelektualnej, a z drugiej strony pobudza pewne cechy, takie jak ciekawość, zdolność do analizy, poczucie względności. Zachęca do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia, głębszego zrozumienia. Jednocześnie teatr ukazuje los człowieka, co jest ważnym elementem humanizującym i bardzo ważnym elementem edukacji” (A. Hausbrat)

Teatr zaspokaja potrzeby psychiczne dzieci i może odegrać kluczową rolę w kształtowaniu osobowości. Przede wszystkim jest przeżyciem zbiorowym. Dziecko występuje tu jako uczestnik spektaklu. Odbiera go w towarzystwie innych, jest członkiem pewnej wspólny, identyfikuje się z nią, a przeżycia w grupie są szczególnie mocne. Działa na niego swoista magia teatru; czuje, że wokół niego dzieje się coś wyjątkowego, niepowtarzalnego.

Rozlega się dzwonek – jeden, drugi, trzeci; gaśnie światło, unosi się kurtyna. To ważna część przedstawienia, wprowadzająca w świat tajemnicy. Teatr jest dla dzieci rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć. Pozwala na kontakt z żywym słowem, dzięki czemu lepiej  rozwija się mowa dziecka, wzbogaca słownictwo. Bycie widzem pomaga w kształtowaniu wrażliwości estetycznej, rozwijaniu zainteresowań czytaniem, sztuką i muzyką. Pozytywny bohater, z którym maluch spotyka się na spektaklu teatralnym, zdobywa jego uznanie, pomaga w zrozumieniu dlaczego jakieś  zachowanie jest dobre, a inne złe. Oprócz tego, dziecko ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność koncentracji.